Ha neveznél, Mölkky versenyek: Sárvári Sportnap 04.27., Siófok 06.21., BALATON MÖLKKY Keszthely 08.31. Info: versenynaptár
A játékosok egy dobófával (a Mölkky-vel) próbálnak kiütni 1-től 12-ig számozott fa bábukat, amelyet meghatározott alakzatban raknak a pályára a kezdéshez. A dobás 3,5 (3-4) méterről történik. Két vagy több bábú kiütésekor a feldöntött bábukért 1-1 pontot kapnak. (Ha egy bábú nem fekszik teljesen a földön nem ér pontot.) Minden dobás után a bábukat pontosan azon a helyen kell felállítani, ahol fekszenek. Ha sikerül egyetlen bábut feldönteni, akkor a ráírt pont a játékos jutalma. Aki először ér el pontosan 50 pontot, az nyeri a játékot. Ha egy játékos 50 pontnál többet szerez, a játékos pontszáma 25 pontra csökken. Az a játékos, aki egymás után három körben nem dönt fel bábut, kiesik a játékból.
ANIMÁLT ANGOL NYELVŰ SZABÁLY, magyar fordítás a videó alatt....
Felirat: a, Rakd fel a számozott bábukat így! b, Próbáld ledönteni a bábukat a dobófával! c, Ha több bábut dobsz le, akkor annyi pontot kapsz, ahány teljesen eldölt d, Állítsd fel a bábukat, ahol eldöltek! e, Egy bábut dobsz le= annyi pontot kapsz amilyen szám van ráírva. f, Az első játékos, aki pontosan 50 pontot ér el GYŐZ! g, Ha túlmész az 50-en, pontjaid 25-re csökkennek. h, 3 egymás után elhibázott dobás = vesztettél. Sima és egyszerű, MÉGIS RENDKÍVÜLI SZENVEDÉLYEDDÉ VÁLHAT!
RAJZOS SZABÁLY SZÓRÓLAP, GAME OVER=Játék vége....
Felszerelés
Tizenkét hasonló méretű fabábú, 1-től 12-ig jelölve
Egy nagyobb dobófa, a Mölkky
A Mölkky készlet és hivatalos méretei
Az autentikus Mölkky játék nyírfából készül. A 12 számozott bábu 15 cm (5,91 hüvelyk) magas, az aljuk lapos, a tetejük pedig ferde (45°). Átmérőjük 5,9 cm (2,3 hüvelyk). A bábuk 1-től 12-ig vannak számozva a ferde részükön. A dobófa 22,5 cm (8,6 hüvelyk) hosszú és 5,9 cm (2,3 hüvelyk) átmérőjű.
Felállítás
· A számozott bábukat formációba helyezzük (lásd a fenti képet).
· A formációtól körülbelül 3-4 méterre dobóvonalat húzunk, ez az indító zóna (általában 3,5 méterre).
Alapelv
· A Mölkkyvel felváltva dobunk a számozott bábukra (1, 2, 3, 4 fős lehet egy csapat).
· Minden dobás után a bábukat ismét fel kell állítani azon a helyen, ahol landoltak. Úgy, hogy a bábú végig érintkezik a talajjal, a szám az indítózóna felé néz. Így a játék során a bábuk szétszóródnak a játéktéren.
· Az nyeri a játékot, aki először ér el pontosan 50 pontot.
Pontozási rendszer
· Egy bábú leütése annyi pontot ér, amennyi az adott bábura van írva.
· Két vagy több bábú leütése a kidöntött bábuk számának megfelelő pontot ér.
· Ha a játékos meghaladja az 50 pontot, pontja visszaesik 25-re.
Az a játékos, aki az összes célpontot eltéveszti három egymás utáni körben, kiesik.
Ha minden játékos kiesik, mielőtt bárki elérné az 50 pontot, az utolsó játékos nyer.
Indítási zóna
A Mölkkaari (lásd a képet fent) arra szolgál, hogy lehatárolja azt a zónát, ahonnan a játékos dobhatja a Mölkkyt a számozott bábukra. Átlépni rajta a dobás közben vagy után tilos!!!
A Mölkkaari
A mölkkaari négy, egymással összefüggő fadarabból áll, amelyek mindegyike 24 cm hosszú, 3,2 cm széles és 1,8 cm (0,71 hüvelyk) vastag. A mölkkaari elhelyezése a talajon trapéz alakú (a két oldalsó darab 45°-ban hajlított a játékosok felé). Minden dobást a Mölkkaari mögül kell végrehajtani, anélkül, hogy megérintené.
Játéktér
A játékteret vonalak határolják. Csak gyakorlati okokból léteznek - hogy megakadályozzák a bábuk keveredését más közeli játékokkal. A játéktéren kívülre ütött bábuk ismét felállnak a játéktéren belül, merőlegesen arra a helyre, ahol landoltak, és egy Mölkky-nyi távolságra a játéktér határától. (Egyes versenyeken kiesnek a játékból.)
Egy menet, szett
A játékosok (vagy csapatok) felváltva játszanak, és megpróbálják ledobni a számozott bábukat úgy, hogy a Mölkkyt az indítózónából dobják. Minden dobási stílus megengedett. Egy bábú csak akkor tekinthető leütöttnek, ha teljesen a földre esett. Ha egy bábú rajta van egy másik bábun, a Mölkky-n vagy egy természetes földterületen (fa tuskó, fatörzs…), akkor nem számít kiütöttnek. Ha a bábú egy mesterséges elemnek támaszkodik (cementszegély, pad,…), akkor leütöttnek minősül.
Mérkőzés
A Mölkky-csata általában két csapat között zajlik 2 győzelemig, vagy 2 mérkőzésig. A sorsolás (érmefeldobás) határozza meg, hogy melyik csapat kezdi az első kört. Két forduló után, döntetlen esetén minden csapat összeadja mindkét fordulóból szerzett pontjait. A legtöbb pontot szerző csapat kezdi a harmadik, egyben utolsó fordulót. Ha a pontok épp egyformák, Mölkkout következik.
Mölkkout
A Mölkkout egy olyan eszköz, amellyel két, azonos számú ponttal rendelkező csapat közül választanak ki végleges győztest.
Mölkky bábuk felrakása Mölkkout játék közben
A Mölkkoutban a 6-os, 4-es, 12-es, 10-es és 8-as bábuk (ebben a sorrendben) kezdetben egymás után helyezkednek el, köztük a Mölkky hosszának megfelelő távolsággal. Az első bábut (6-os szám) 3,50 m-re (11,5 láb) kell elhelyezni az induló zónától. Amikor egy bábut leütöttek, újra fel kell állítani a kiindulási helyzetébe. Szokás szerint pontosan egy bábú ledöntése annyi pontot ér, amennyi az adott bábun meg van jelölve. Két vagy több bábú leütése a kidöntött bábuk számát jelenti.