Ha neveznél, Mölkky versenyek: Sárvári Sportnap 04.27., Siófok 06.21., BALATON MÖLKKY Keszthely 08.31. Info: versenynaptár
Szakkifejezés tárunkat, szakszótárunkat folymaatosan fejlesztjük, hogy egységes és egyszerű legyen a játék és kommunikációja Magyarországon is.
Várjuk javaslataidat (HUNGARYMOLKKY@GMAIL.COM)!
Alaphelyzet: a bábukat szorosan, 3-4 méterre a Mölkkaaritől 4 sorba állítjuk, 1-2; 3-10-4; 5-11-12-6; 7-9-8 a bábuk sorai a dobóvonaltól távolodva.
Bábu: lásd Mölkky bábú, a célként lerakott 12 farúd.
Dobófa, tikka: 22 cm-es fa rúd, amellyel ledöntjük a Mölkky bábukat.
Dobás: minden dobóforma megengedett.
Dobássorrend: felváltva, mindig ugyanabban a sorrendben, akárhány játékos is van.
Létszám: a játékot tulajdonképpen akárhányan játszhatják (pld.: 2x4, 3x3, 3x1), de legjobb egyéniben és 2 darab 2, 3 vagy 4 fős csapattal, mint a nemzetközi versenyeken
Eredményjelző: célszerű kétjegyű, eltérő színű erdményjelzőt használni, hogy a játék során mindig egyértelmű legyen a mérkőzés állása. Lehetséges applikációval, tablettel, nagyképernyőre, notebookra vetíteni az eredményjelzőt. Rengeteg alakalmazás taláható erre a célra a neten.
Felállítás: a ledöntött bábukat ott kell felállítani, ahol eldöltek. A talpuk azon pontjára merőleges mozdulattal, amely érinti a talajt, felemelés nélkül.
Indítási zóna: a Mölkkyaari arra szolgál, hogy lehatárolja azt a zónát, ahonnan a játékos dobhatja a Mölkkyt a számozott bábukra. Átlépni rajta a dobás közben vagy után tilos!!!
Játéktér: a játékteret vonalak határolják. Csak gyakorlati okokból léteznek - hogy megakadályozzák a bábuk keveredését más közeli játékokkal. A játéktéren kívülre ütött bábuk ismét felállnak a játéktéren belül, merőlegesen arra a helyre, ahol landoltak, és egy Mölkky-nyi távolságra a játéktér határától. (Egyes versenyeken kiesnek a játékból.) Nemezetközi versenyeken nagy szeretettel alkalmaznak 4 részre osztott tenisz pályákat.
Kilépés: a Mölkkyaari szárai közül dobás után csak hátrfelé szabad kilépni. Amennyiben nem így történik, a szerzett pont elveszik.
Menet, szett: 50 pontig tart. (Fiataloknál, gyakorláskor, időhiányban ezt csökkenthetjük pld. 30-ra).
Mesterséges elem: ha a bábú egy mesterséges elemnek támaszkodik (cementszegély, pad,…), akkor leütöttnek minősül.
Mérkőzés: a Mölkky-csata általában két csapat között zajlik 2 győzelemig, vagy 2 mérkőzésig. A sorsolás (érmefeldobás) határozza meg, hogy melyik csapat kezdi az első kört. Két forduló után, döntetlen esetén minden csapat összeadja mindkét fordulóból szerzett pontjait. A legtöbb pontot szerző csapat kezdi a harmadik, egyben utolsó fordulót. Ha a pontok épp egyformák, Mölkkout következik.
Mölkkyaari: a Mölkkaari - Mölkkeret négy, egymással összefüggő fadarabból áll, amelyek mindegyike 24 cm hosszú, 3,2 cm széles és 1,8 cm (0,71 hüvelyk) vastag. A Mölkkaari elhelyezése a talajon trapéz alakú (a két oldalsó darab 45°-ban hajlított a játékosok felé). Minden dobást a Mölkkaari mögül kell végrehajtani, anélkül, hogy megérintenék a játékosok. A Mölkkaari fölött átlépni tilos!
Mölkkout: a Mölkkout egy olyan eszköz, amellyel két, két menet után azonos számú ponttal rendelkező csapat közül választanak ki végleges győztest. 3,5 méterre a 6,4,12,10,8-as bábukat távolodva, 1 Mölkkaari távolságra sorbarakjuk és erre dobunk 50 pontig.
Mölkky bábú (külföldön tüske, csap): 1-12-ig számozott bábuk, amelyet az előírásoknak megfelelően rakunk fel a kezdéshez. 15 cm magas, anyaga nyírfa. Hamarosan fenyőfából is fognak piacra dobni ilyet a Finn gyártók.
Mölkky szeg: a bábuk felrakásának távolságát jelölö tüske. Menetről menetre jelöli, hogy hova kell visszaállítani a kezdéshez a bábukat. Ez általában 3,5 méter, a szabályok szerint 3-4 méter közötti távolság.
Mölkky pálya: egyes versenyeken, helyzetekben korlátoznunk kell a pálya méretét. Ilyenekor a pályáról kirepülő bábuk vagy nem számítanak a pontozásba, vagy visszakerülnek a kijelölt területre. A visszakerülés történhet arra a pntra állítva, ahol átrepültek a pályahatárvonalon, vagy ehhez képest az oldalvonra merőlegesen, 1 dobófányival beljebb. Adott versenyen meg kell határozni ennek módját, ha a pályahatárokat jelölünk ki.
Pontozás: Egy bábú leütése annyi pontot ér, amennyi az adott bábura van írva. Két vagy több bábú leütése a kidöntött bábuk számának megfelelő pontot ér. Ha a játékos meghaladja az 50 pontot, pontja visszaesik 25-re. Az a játékos, aki az összes célpontot eltéveszti három egymás utáni körben, kiesik. Ha minden játékos kiesik, mielőtt bárki elérné az 50 pontot, az utolsó játékos nyer.
Sorsolás: a kezdést határozza meg érmefeldobással, érmeeldugással (jobb-bal), kő-papír-ollóval.
Tikka, obófa: 22 cm-es fa rúd, amellyel ledöntjük a Mölkky bábukat.
Throw: dobás - addig a pillanatig tart, amíg a dobófa és báuk nyugalomra nem térnek a dobás után.
Turn: dodbócsere. A bábuk dobás utáni felállítása, a következő dobásig tartó része a játéknak.
37-es szabály: 37 pont feletti kilépéseket speciálisan büntetik. alapból a kilépénl nem kapja meg a dobó a szerzett pontjait. Itt viszont nem lehet direkt kilépni, ha a dobott pontokkal 50 főlé kerülünk, vagy túl közel 50-hez.
3 lyuk szabály: ha egy versenyző 3-szor nem talál el bábut egymás után, a mérkőzésnek vége, az ellenfél nyert.
DOBÁSFORMÁK:
Hagyományos dobómozdulat: a Mölkky dobófát egykezes alsó dobással, tenyerünkkel felfelé hajítjuk el a talajjal párhuzamosan tartva. Így széles tereületen tudunk bábukat eltalálni. hasonlóan dobnak a tekézők.
Vékony dobás: a Mölkky dobófát 3 újjal függőlegesen fogjuk, hgy kis felülettel tudjunk egy bábut kidobni a bábuk sűrűjéből.
Gurítás, csúsztatás: lapos dobás, melynek célja, hogy a dobófa a földön guruljon, ne pattogjon. Benti mérközéseken, kemény talajon alkalmazzuk.
Oldalsó dobás: test mellöl eldobott forgódobás taroláshoz. A tikka középpontja körül fororg, mint egy propeller.
Tomahawk vagy indián dobás: váll elöl vagy felettről dobott molkkyfa. A tikka forog, mint az indiánok tomahawkja. Eyg bábu kidobására alkalmas. A tikka középpontja körül fororg, mint egy propeller.
Darts dobás: precíziós dobás, két újjal, felülről, mint a darts nyit.
Lapos kezdő dobás: a versenyzők többsége nagy erővel, a földhöz közelről indítva, kis ívben kezdi meg a Mölkky mérkőzést, hogy a ledöntött bábuk számát maximalizálja.
Tarolás, teli, robbantó dobás: célja minél több bábú ledöntése.
Precizíós, szóló dobás: egy bábú ledöntése a kívánt pontszám megszerzéséhez.
Kiszálló dobás: az utolsó dobás, amelynek célja 50-re kerekítés.
Nehezítő, távolító, elütő, terelő dobás, kilövés: amikor ellenfelünknek a helyzetét próbáljuk rontani, nehezíteni. Az egyik Mölkky bábut szándékosan távolabbra ütjük, vagy más bábuk közelébe, hogy ezzel megakadályozzuk, megnehezítsük ellenfelünknek annak kidobását.
Ívelt dobás: egyes esetekben csak úgy tudunk kidobni egy szóló bábut, ha az előtte álló felett ívelten hajítjuk el a dobófát.
Visszapörgetett dobás, petanque dobás: petanque dobás szerűen, kézháttal felefelé dobunk, álatlában magas ívben, hogy az egy célbábú mögötti bábukat ne veszélyeztessük.
Pattintás: szándékos vagy véletlen dobás, amikor a dobófa a talajon vagy egy bábun megpattan. lehet növelni a ledöntött bábuk számát, ha tudatosan képesek vagyunk ezt végrehajtani.
Hosszú dobás: a bábuk szétszóródása után egy távoli (pld. a kirakás kétszeresénél távolabbi) bábú megcélzása.
Falon csúsztatás: fedett pályás, oldalfalas (gerenda, pad, fal) versenyeken a fal melletti dobást megkönnyíti, hogy a dobófát vezeti az oldalfal.